Naše služby

Fixní náhrady zubů

Zubní protetika je obor stomatologie, který se zabývá náhradami od jednotlivých částí zubu, přes zuby jako celek, až po skupiny zubů či celý chrup. Rozlišujeme 4 základní druhy náhrad: zubní fazety, polokorunka, korunka a zubní můstky.


Zubní fazety

Zubní fazety jsou tenké plátky, které nahrazují / kryjí přední plošky frontálních zubů (jsou upevněny na řezáky a špičáky)

 • poprvé je začaly používat hollywoodské filmové hvězdy
 • vyrábějí se nejčastěji nepřímo, tzn. přes zubního technika, z keramického materiálu
 • lze jimi vylepšit různé estetické vady – od tvaru, přes barvu a menši ortodontické vady
  či mezery mezi zuby
 • kompozitní fazety se zhotovují přímo v ordinaci, ale nejsou tak barevně stálé
  jako keramické fazety.

Jestliže uvažujete o zubní fazetě, zeptejte se nejdříve svého zubního lékaře. Velmi totiž záleží, aby vaše zuby měli výbornou dentální hygienu (byly bez zubního kamene, krvácení dásní, parodontózy), neměli jste špatný skus, netrpěli skřípáním zubů (bruxismus) či jinými zlozvyky.


Polokorunky (inlay, onlay, overlay)

Tento termín není úplně lékařsky správný, ale nejvíce vystihuje, co je touto náhradou myšleno.

 • jedná se o náhradu pouze části zubní korunky – náhrada chybějícího hrbolku / více hrbolků
 • jsou zhotovené z kompozitního nebo keramického materiálu nepřímo – tzn. přes zubního technika
 • nacementují se ke zbylé části zubní korunky
 • lepší estetika a mechanická odolnost oproti přímým dostavbám / plombičkám
 • mezistupeň mezi přímou dostavbou a korunkou

Zubní korunky

Zubní korunky představují náhradu ztracené korunkové části zubu.

 • jsou cementovány na obroušený pahýl zubu
 • jsou zhotovené tzv. nepřímým způsobem – ve stomatologické laboratoři
 • jsou z různých materiálů – pryskyřičné, celokovové, fazetované, ale nejvíce žádané jsou metalokeramické nebo celokeramické – jsou nejodolnější a nejestetičtější

Zubní lékař nejdříve daný zub musí obrousit, poté se vytvoří otisky obou vašich čelistí a odešlou do laboratoře. Zhotovení zubní korunky trvá cca týden. Zubní korunka se modeluje na sádrovém modelu z určitého druhu předem zvoleného materiálů. Poté ji zubní technik např. vypálí a dále esteticky upraví. Celkový efekt zubní korunky je závislý na druhu použitého materiálu a zručnosti zubního technika (laboranta).


Zubní můstky

Zubní můstky mají pacienti, kteří přišli aspoň o jeden celý zub. Ztracený zub se nahradí celý, ale musí se zbrousit jeden sousední zub z každé strany. Tak vypadají nejmenší zubní můstky.

 • nejčastěji zhotovované jsou metalokeramické či keramické zubní můstky
 • pryskyřičné zubní můstky jsou provizorní, nejméně odolné

V dnešní době jsou tyto fixní zubní náhrady nahrazovány implantáty, protože zde nedochází ke zbytečnému zbroušení zdravých sousedních zubů. Cenové srovnání implantátu a fixního můstku je závislé na rozsahu protetické práce a materiálu. Je rozdíl, jestli nahrazujeme jeden zub nebo skupinu zubů. Při nahrazení jednoho zubu implantátem se cena u některých zubních lékařů pohybuje přibližně stejně jako u keramického můstku, který by taktéž nahradil jeden chybějící zub, ale ještě by se zbrousili dva jeho sousední zuby.

Existují ale i případy, kdy není možné do dané oblasti vsadit implantát (např. nedostatek kosti, nevhodné anatomické podmínky) a právě můstek je jediným možným fixním řešením.logo-karident-2

Naše stomatologické centrum se specializuje nejen na preventivní a záchovnou stomatologii, ale i ošetření parodontologických pacientů. Pravidelně se zúčastňujeme kurzů a školení zaměřených na nejmodernější způsoby ošetření ve stomatologii a v dentální hygieně. Spolupracujeme s předními zubními laboratořemi v Brně.