Naše služby

Endodoncie a reendodoncie

Endodoncie je ošetření kořenových kanálků a Reendodoncie znovuošetření kořenových kanálků. Jestliže zubní kaz pronikne až k “nervu” zubu, vznikne zánět dřeně, který se projeví nejčastěji akutní spontánní bolestivostí, někdy i vystřelující do okolních oblastí. V tomto případě je již na místě ošetření kořenových kanálku – endodoncie, nikoliv jen plombička. Je potřeba celý „vnitřní systém“ zubu vyčistit od infekce, řádně vydesinfikovat a zaplnit, aby nedošlo k reinfekci


Jak celé ošetření probíhá?

Endodoncie spočívá v důkladném odstranění celého kazu a nevyhovující plomby. Poté se zubní lékař provrtá do dřeňové dutiny a nalezne vstupy do kořenových kanálků. Po odstranění nervu a důkladném výplachu desinfekčním prostředkem se změří délky jednotlivých kk. pomocí elektrometrického přístroje, popř. rentgenu.

Následuje opracování, rozšíření a desinfekce kanálků na požadovanou délku. Tímto způsobem se eliminuje veškerá infekce a kanálky se zprůchodní natolik, aby je bylo možné poté co nejadekvátněji zaplnit. Opracování se provádí pomocí ručních a strojových nikl-titanových nástrojů.

Plnit lze několika způsoby, nejčastěji pomocí tenkých gutaperčových čepů. Gutaperča je materiál podobný kaučuku, jedná se o zaschlou šťávu ze stromu Isonandra gutta.

Po endodontickém ošetření by měl být zub opatřen polokorunkou nebo korunkou (záleží na zbytku zachovalých tvrdých zubních tkáních).

  • jedná se o velmi složité a náročné ošetření (časově i finančně)
  • jde o poslední záchranu zubu (pak následují jen kleště)

logo-karident-2

Naše stomatologické centrum se specializuje nejen na preventivní a záchovnou stomatologii, ale i ošetření parodontologických pacientů. Pravidelně se zúčastňujeme kurzů a školení zaměřených na nejmodernější způsoby ošetření ve stomatologii a v dentální hygieně. Spolupracujeme s předními zubními laboratořemi v Brně.